Turniej wiedzy. Publiczne Gimnazjum w Garbatce Letnisku

Publiczne Gimnazjum w Garbatce Letnisku

Charakterystyka uczestników : Uczniowie Klas I,II,III gimnazjum

1. Turniej Wiedzy o bezpieczeństwie w sieci – międzyklasowe rozgrywki
  2. Spotkania z rodzicami, na których przekazywaliśmy prezentację multimedialną Przygotowane zostały gazetki informacyjne dla uczniów i rodziców.
  3. Samorząd przygotował lekcję poświęconą niebezpieczeństwom czyhającym w Internecie. Zwrócono uwagę na częsty problem hejtu czy mowy nienawiści. Każda klasa otrzymała plakat z telefonami alarmowymi, telefonami zaufania.
  4. Przeprowadzone zostały zajęcia o bezpiecznym korzystaniu z Internetu podczas godzin wychowawczych i informatyki.
  5. Nauczyciele pokazywali uczniom filmy.
  6. Zaktualizowano procedury postępowania w oparciu o stronę Fundacji Dzieci Niczyje.
  7. Przeprowadzona została ankieta dotycząca bezpieczeństwa w sieci, której wyniki zostały omówione podczas zebrania z rodzicami.
  8. Na spotkaniach wychowawcy przeprowadzili także pogadanki, przedstawili prezentacje i filmy, zapoznali z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu, omówili zagadnienia ochrony danych osobowych i odpowiedzialności karnej oraz wpływu gier na rozwój dzieci.
  9. Opracowali broszurę informacyjną dla rodziców o bezpieczeństwie w sieci.
  10. Na spotkaniu uczniów i nauczycieli z przedstawicielem ABI, omówiono politykę prywatności i kwestie ochrony danych osobowych.
  11. Utworzony został kącik prawny w którym poruszono odpowiedzialność karną.
  12.  Na stronie internetowej szkoły umieszczono artykuły dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu.
  13. Klasy I brały udział w warsztatach psychoedukacyjnych
    o komunikacji interpersonalnej, asertywności, wyrażania swoich emocji pod kątem korzystania z Internetu.
  14. Psycholog i pedagog przeprowadzili lekcje o tematyce cyberprzemocy i radzeniu sobie z agresją.
  15. Przed wakacjami podczas spotkania z policjantem przypomniane zostały niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z mediów.

Rodzice byli na bieżąco informowani o tym jakie działania na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni planowane są w szkole. Brali udział w:

• w badaniach ankietowych
  • uczestniczyli w prelekcjach i pokazach filmów i prezentacji podczas zebrań klasowych z rodzicami
  • wspierali szkołę w działaniach w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa ich dzieci
  • rodzicom przekazane zostały ulotki

• Wzrosła świadomość uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie zagrożeń, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialne korzystanie z Internetu.
  • Uczniowie wiedzą, jakich zachowań należy unikać w sieci.
  • Rodzice uczniowie i nauczyciele wiedzą jak rozsądnie dobierać gry internetowe, a rodzice mają świadomość, że należy kontrolować działania swoich dzieci w zakresie korzystania z komputera.
  • Nauczyciele natomiast zdali sobie sprawę, jak ważna jest ciągła edukacja dzieci w zakresie profilaktyki uzależnień od komputerów oraz przeciwdziałania cyberprzemocy.

Materiały, które zostały wykorzystan:

Autorka: Renata Strzałkowska Jędrasek
Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ (kliknij)
Strona internetowa szkoły: http://zss.garbatkaletnisko.pl/

CC BY-SA 3.0