Dobre praktyki

Potyczki w escape roomie – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

25.10.2018

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Nidzicy

Liczba uczestników: 650


Charakterystyka uczestników: Oddziały przedszkolne: 5-latki i 6-latki, klasy I-VIII i III gimnazjum, rodzice i nauczyciele.


Opis inicjatywy:
W dniu 27.09.2018 roku w w naszej szkole odbyła się akcja dotycząca bezpieczeństwa w sieci pod nazwą “Bezpieczna Cyber Jedynka”.

Od samego rana można było zaobserwować wiele informacji dotyczących netykiety i zagrożeń, z jakimi mamy do czynienia surfując w sieci.

Odbyło się spotkanie z rodzicami, które miało na celu pokazać im, jak dbać o relacje z dzieckiem, które często pozostawione samemu sobie narażone jest na szereg zagrożeń. Po emisji piosenki “Dziecko w sieci” rodzice podzielili się swoimi refleksjami i wspólnie stworzyli sieć zagrożeń w Internecie. W tym samym czasie w klasie VII c odbywały się drużynowe potyczki dziewczyny kontra chłopaki w escape roomie. Na młodzież czekało wiele zadań, które pozwoliły im bliżej przyjrzeć się konsekwencjom prawnym jakie niesie ze sobą cyberprzemoc: musieli odnaleźć schowane w klasach litery hasła CYBERPRZEMOC, stworzyć definicję cyberprzemocy, wykonać plakat oraz napisać list wspierający osobę dotkniętą zjawiskiem cyberprzemocy. Zaangażowanie młodzieży było naprawdę super! W klasach IV odbyły się miniwarsztaty przeprowadzone przez uczennice gimnazjum na temat hejtu pod hasłem “Jestem sieciopozytywny”. Na lekcjach plastyki powstało mnóstwo plakatów, które ozdobiły korytarze naszej szkoły. Nikt tego dnia nie przeszedł obojętnie obok ścieżki netykiety, która pojawiła się na podłogach. Na świetlicy zorganizowano projekcje filmów profilaktycznych i pokazy multimedialne, na które mogli przychodzić wszyscy uczniowie naszej szkoły. Różnorodność materiałów filmowych pozwoliła zaspokoić wszystkie grupy wiekowe. Przygotowano też plakat “Cybernauci…”. Wszyscy od oddziałów przedszkolnych, gdzie ustalono zasady używania tabletów i formy spędzania czasu wolnego niekoniecznie w sieci po młodzież, dzieci, rodziców i nauczycieli, którzy tego dnia przeczytali mnóstwo informacji o pozytywach i negatywach Internetu wzięli udział w tym fantastycznym wydarzeniu.


Zaangażowanie rodziców:
Rodzice mogli skorzystać ze spotkania z pedagogiem szkolnym, na którym odbył się pokaz filmu edukacyjnego “Dziecko w sieci”, wzięli udział w dyskusji i stworzyli sieć z czarnych wstążek, na której umieścili najczęściej spotykane zagrożenia w internecie. Ponadto mogli korzystać z materiałów edukacyjnych umieszczonych na tablicy Rady Rodziców.


Efekty:
* Największym efektem inicjatywy jest zwiększenie świadomości na temat bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni i technologii informacyjnych.
* Uczniowie, nauczyciele i rodzice zwiększyli też wiedzę dotyczącą radzenia sobie w sytuacjach zagrożeń w Internecie. Wiedzą także jak można pomóc osobie dotkniętej cyberprzemocą.
* Uczniowie kształtowali umiejętność pracy w grupach.
* Uczniowie, którzy przygotowywali hasła i plakaty z rodzicami dodatkowo mieli możliwość wspólnego spędzenia czasu razem.
* Uczniowie rozwijali umiejętność wyszukiwania informacji w internecie.


Wykorzystane materiały:
* https://sieciaki.pl/
* https://cybernauci.edu.pl/materialy-edukacyjne/
* www.youtube.com/watch?v=dGKt_WtrNXY
* Filmy z cyklu “3…2…1… Internet!”
* Ogólnodostępne filmiki i informacje na stronach internetowych


Autorka: Dorota Józefowicz


Strona internetowa szkoły: http://www.zsnr1.nidzica.pl/
Pobierz opis relacji w wersji PDF: SP Nidzica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj również

24.10.2018

Technikum nr 4 w Toruniu

Technikum nr 4 w Toruniu Liczba uczestników: 650 Opis inicjatywy: Społeczność szkolna (uczniowie, nauczyciele, rodzice) około 650 osób; •Wszyscy uczniowie klas pierwszych– wiek ok. 16 lat: 172 osoby; •Wszyscy uczniowie klas…