Dobre praktyki

Komputerowa zawierucha w Gimnazjum Publicznym Jana Pawła II w Dębnie

25.05.2018

Gimnazjum Publiczne Jana Pawła II w Dębnie

Liczba uczestników: 90

Charakterystyka uczestników: uczniowie klas II, III, VII


Opis inicjatywy:

Tydzień Bezpiecznego Internetu:

 1. Udział uczniów w szkoleniach on-line.
 2. Napisanie artykułu na temat: Fakt czy fake? Jak można demaskować fałszywe doniesienia pojawiające się w internecie? Opublikowanie artykułu w szkolnej gazecie “Arkadia”.
 3. Zaprojektowanie komiksu, wykorzystującego aplikację internetową, którego tematem jest bezpieczeństwo w internecie. Skupienie się na jednym problemie, np. na zakupach w sieci, kontaktach z nieznajomymi.
 4. Opracowanie ankiety na temat bezpieczeństwa w sieci. Przeprowadzenie badania w szkole. Opracowanie wyników i przygotowanie raportu. Internauto, sprawdź, czy wiesz 🙂 https://goo.gl/forms/KXXVQBkVMKodW8fb2.
 5. Akcja plakatowa o charakterze edukacyjnym na terenie całej szkoły. http://www.sp2debno.pl/gallery-akcja_plakatowa.html
 6. Komputerowa zawierucha– opracowanie autorskiego tekstu scenicznego [tekst główny i tekst poboczny] z dużą dawką humoru, ironii itp. o kulturalnym zachowaniu się w sieci oraz o bezpieczeństwie w Internecie.
 7. Zaprojektowanie/ stworzenie autorskiej krzyżówki o bezpieczeństwie w sieci. Krzyżówkę po sprawdzeniu wydrukowaliśmy, a uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na prawidłowe rozwiązanie krzyżówki.
 8. Zaprojektujcie memów autorskich związanych z bezpieczeństwem w internecie.
  Zachęcenie rodziców do wzięcia udziału w Internetowym kursie dla rodziców “Bezpiecznie Tu i Tam” oraz zawarcia ze swoją pociechą umowy o korzystaniu z Internetu.
 9. Lekcje wychowawcze pod hasłem “Mój wizerunek w sieci”
 10. Opracowanie Dekalogu Bezpiecznego Internauty i zamieszczenie go na stronie internetowej szkoły.Bezpieczne i mądre korzystanie z sieci powinno być dla nas celem nadrzędnym. http://www.sp2debno.pl/article-dekalog_internauty.html

Zaangażowanie rodziców w inicjatywę:

 • Zachęcenie rodziców do wzięcia udziału w Internetowym kursie dla rodziców “Bezpiecznie Tu i Tam” oraz zawarcia ze swoją pociechą umowy o korzystaniu z Internetu.

Efekty:

 • Tydzień Bezpiecznego Internetu ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo.

Materiały, które zostały wykorzystane:

Linki:

dodatkowe materiały:


Relacja i szczegóły inicjatywy:


Autorka: Wioletta Rafałowicz
Strona szkoły: http://www.sp2debno.pl/home.html
Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ

 

Czytaj również