Ja Ci pokażę! Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kornela Makuszyńskiego w Tychach

01.12.2017

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 37 im. Kornela Makuszyńskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach

Charakterystyka uczestników : Uczestnikami są nauczyciele, rodzice, seniorzy oraz uczniowie klas 2-6.

• “Ja Ci pokażę! Zajęcia komputerowe dla uczniów i seniorów”. Uczniowie uczyli seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku
    (w poprzednich latach byli to seniorzy rodzin uczniów i naszego miasta) obsługi komputera i bezpiecznego korzystania z Internetu pod opieką 2 nauczycielek. Nauczycielki wprowadzały do poszczególnych tematów i pomagały. Seniorzy mieli zdobytą wiedzę przekazać swoim dzieciom i wnuczkom.
  • Nasz szkoła kultywuje tradycje związane ze Śląskiem. Nauczyciel przetłumaczył opowiadania z konspektów lekcji dostępnych na stronie Cybernauci na język śląski i nauczyciele wykorzystali to w czasie przeprowadzonych lekcji.
  • Mama jednego z uczniów przygotowała gazetkę ścienną dotyczącą bezpieczeństwa w sieci, skierowaną do rodziców i dzieci, korzystając z materiałów dostępnych na stronie Cybernautów.
    Uczniowie po przeprowadzonych zajęciach i lekcjach oraz w czasie lekcji przygotowali plakaty, komiksy i filmiki skierowane do rodziców i uczniów.
  • Uczniowie zmodyfikowali wcześniej przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą gier z przemocą oraz higieny pracy przy komputerze dodając informacje o bezpieczeństwie w sieci oraz materiałach dostępnych na stronie Cybernautów i z jej pomocą przeprowadzili lekcje dla młodszych uczniów, pod opieką nauczycielki.
  • Na stronie internetowej szkoły utworzyliśmy zakładki z linkami do bezpiecznych gier edukacyjnych oraz materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa w sieci. Zakładki będą systematycznie uaktualniane.
  • Wielu nauczycieli przeprowadziło w klasach lekcje z wykorzystaniem informacji zdobytych na szkoleniu w ramach projektu oraz materiałów ze strony Cybernautów.
  • Do opisanych wcześniej inicjatyw chcieliśmy jeszcze dodać to, że w naszej szkole lekcje prowadzili…policjanci. I to lekcję o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. W czasie tych zajęć korzystali z m.in. z materiałów dostępnych na stronie projektu Cybernauci. Lekcja odbyła się w klasie IV.

• Jedna mama przygotowała gazetkę skierowaną do uczniów i rodziców.
  • Rodzice pomagali młodszym uczniom w przygotowaniu plakatów.
  • Seniorzy mieli za zadanie przekazać zdobytą na zajęciach wiedzę swoim dzieciom i wnukom.

1. Zdecydowanie zarówno uczniowie, jak i rodzice i nauczyciele dzięki warsztatom i podjętym później działaniom zdobyli duży zasób wiedzy dotyczący bezpiecznego i mądrego korzystania z komputera i Internetu.
  2. Wiele w szkole o tym się rozmawia, nie tylko na lekcjach. Dzięki zaangażowaniu uczniów zdobyte wiadomości utrwalali sobie i wiele niebezpiecznych sytuacji “przeżyli” w wyobraźni, co sprawia, że będą ostrożniej i mądrzej podchodzić do wielu spraw.
  3. Wielu uczniów pokazało też rodzicom stronę Cybernautów i mamy nadzieję, że rodzice będą czerpać z niej wiedzę i pomysły na to, jak rozmawiać i uchronić swoje dzieci w Internecie.
  4. Wiele zyskali także seniorzy, którzy mamy nadzieję dzięki zajęciom będą częściej i bezpiecznie korzystali z dobrodziejstw Internetu.
  5. Wiadomości dotyczące bezpiecznych zachowań przekazane przez prawdziwych policjantów zrobiły wrażenie na dzieciach.
  6. Myślę, że dzieci poważnie się zastanowią zanim napiszą jakiś komentarz w sieci lub udostępnią zdjęcie czy nawiążą kontakt z nieznajomym.

Korzystaliśmy z wszystkich materiałów dostępnych w zakładce “materiały” oraz z wielu materiałów dostępnych w zakładce “katalog” na stronie http://www.cybernauci.edu.pl/

Z zakładki “katalog” wykorzystaliśmy m.in:

Autorka: Barbara Pilorz

Strona internetowa szkoły: https://sp37tychy.edupage.org/

Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ (kliknij)

CC BY-SA 3.0