Dobre praktyki

Cyfrowy Korczak. V Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie

12.12.2017

V Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie

Liczba uczestników: 250
Charakterystyka uczestników :

  • Wszyscy uczniowie klas pierwszych – wiek ok. 16 lat
  • Wszyscy uczniowie klas trzecich – wiek ok. 19 lat
  • Nauczyciele V LO w Tarnowie – wiek od 30 do 50 lat.

Opis inicjatywy:
Inicjatywa polega na stworzeniu przez uczniów i nauczycieli V LO strony internetowej Cyfrowy Korczak, zawierającej zarówno efekty warsztatów i szkoleń przeprowadzanych w szkole w ramach lekcji, jak i porady podzielone na kategorie: Dla uczniów, Dla rodziców, Dla nauczycieli. Z materiałów zgromadzonych na tej stronie mogą korzystać zarówno nauczyciele podczas swoich lekcji, jak i wszyscy zainteresowani w dowolnej chwili.

  1. Dział przeznaczony dla uczniów zawiera informacje o szansach, które daje młodym ludziom wykorzystanie cyfrowych technologii w dzisiejszym świecie, a także o zagrożeniach, które na nich czekają. Dział ten obejmuje też stronę z linkami do stron przydatnych uczniom, a poświęconym zarówno radzeniu sobie w sytuacjach problemowych jak i rozwijaniu swojego potencjału “cyfrowego obywatela”. W tym dziale znalazły się też filmy na temat internetu nakręcone przez uczniów klas pierwszych. Dział dla uczniów zawiera też zbiór przydatnych linków z opisami, które umożliwią łatwiejszy wybór.
  2. Dział Dla rodziców zawiera m.in. porady o tym, jaką rolę ma do spełnienia rodzic w świecie swoich dzieci, który obejmuje też sferę “online’, a także trzy sposoby na to, jak należy sobie radzić, kiedy rodzic dostrzeże narastający problem swojego dziecka związany z cyfrowym światem.
  3. Dział Dla nauczycieli zawiera artykuł o tym, dlaczego warto, będąc nauczycielem, uczestniczyć w świecie “online”, a także stronę z poradami dotyczącymi zastosowania programów Kahoot i Quizizz na lekcjach. W dziale tym też znalazła się relacja filmowa z lekcji angielskiego w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania oraz linki do przydatnych stron.
  4. Twórcy strony to informacje o osobach pracujących nad powstaniem strony. Strona zawiera też link do programu Cybernauci wraz z opisem jego celów.

Zaangażowanie rodziców w inicjatywę:
Rodzice zostali zaproszeni do korzystania z przygotowanej w ramach inicjatywy strony internetowej Cyfrowy Korczak. Wiadomość w tej sprawie otrzymali za pośrednictwem platformy e-dziennika.


Efekty:
Największym efektem jest integracja społeczności szkoły, która pracując nad materiałami do bloga Cyfrowy Korczak miała do realizacji konkretny cel.

  • Jednocześnie wypracowano różnorodne materiały, które pomogą też kolejnym rocznikom naszych uczniów.
  • Z kolei uczniowie, którzy osobiście zaangażowali się w tworzenie bloga, mogli doskonalić umiejętności redaktorskie, wyszukiwania i selekcji informacji oraz tworzenia wpisów i podstron we współpracy zarówno z nauczycielem-koordynatorem jak i z innymi uczniami.

Materiały, które zostały wykorzystane

  • Podczas warsztatów (np. dotyczących prawa autorskiego oraz szans i zagrożeń w cyfrowym świecie) oraz przy wyborze linków do polecenia uczniom, rodzicom i nauczycielom korzystaliśmy z serwisów polecanych na stronie Cybernautów w katalogu materiałów edukacyjnych.
  • W pracach nad poradami dla nauczycieli autorka korzystała z materiałów na stronach http://www.superbelfrzy.edu.pl/oraz z samouczków dostępnych na serwisie YouTube.
  • W filmikach tworzonych przez uczniów wykorzystano muzykę na licencji CC ze strony https://www.hooksounds.com/

Relacja i szczegóły inicjatywy: http://www.cyfrowykorczak.blogspot.com/


Autorka: Ewa Malec
Strona internetowa szkoły: http://www.v-lo.tarnow.pl/
Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ (kliknij)

 

 

 

CC BY-SA 3.0

Czytaj również