Najnowsze informacje o projekcie

Cybernauci wyruszyli

03.06.2016

2 czerwca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się wydarzenie “Cybernauci na start!”, którym zainaugurowaliśmy wieloletni projekt “Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”.

Skierowany jest on do osób pracujących w szkołach, uczniów i uczennic oraz ich rodziców i opiekunów. Jego celem jest podniesienie kompetencji wszystkich wymienionych grup w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycieli i rodziców, którzy podczas pierwszej części wydarzenia wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez trenerki i trenerów, którzy zajmują się bezpieczeństwem w sieci i korzystaniem z technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK). Uczestnicy przyjechali do nas z dziesięciu szkół:

– Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 83 im. Konstancji Markiewicz w Warszawie,
– Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim,
– Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej,
– Gimnazjum nr 94 im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej w Warszawie,
– Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 75 im. Aleksandra Fredry w Warszawie,
– Akademickiego Liceum Mistrzostwa Sportowego w Lublinie,
– Zespołu Szkół Prywatnych w Opocznie,
– Zespołu Szkół nr 1 w Grodzisku Mazowieckim,
– Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. T. Halika w Ożarowie Mazowieckim,
– Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Białymstoku.

 Ponad 150 osób pracowało przez ok. 3 godziny pod okiem trenerek i trenerów  – w tym czasie rozwiązywali problemy z zakresu bezpieczeństwa w sieci, prywatności i korzystania z TIK. Pracowali między innymi nad regulaminem serwisu społecznościowego, który chroni prywatność i bezpieczeństwo jego użytkowników, spisem zasad korzystania z bankowości elektronicznej, scenariuszem zajęć dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także nad projektem kampanii społecznej dotyczącej bezpieczeństwa w sieci. Zastanawiali się także nad tym jakie informacje możemy, a jakich nie powinniśmy, udostępniać na Facebooku oraz jak rozpoznać uzależnienie od internetu i jako pomóc osobom uzależnionym.  To tylko kilka przykładów tematów poruszanych podczas warsztatów.

Efekty pracy grup warsztatowych mogliśmy zobaczyć podczas drugiej części wydarzenia, którą rozpoczęliśmy od kilku wystąpień. O edukacji medialnej i działaniach podejmowanych przez fundację Nowoczesna Polska opowiadał prezes fundacji, Jarosław Lipszyc. Głos zabrali również Minister Witold Kołodziejski z Ministerstwa Cyfryzacji, dr Anna Siwek, prorektor ds. studenckich Collegium Civitas, Waldemar Krawiec z Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Katarzyna Czaj-Trzcińska, Dyrektor Zespołu Spraw Społecznych z Biura Rzecznika Praw Dziecka. Następnie zaprezentowały się wszystkie grupy warsztatowe, które wszyscy z wielką uwagą i przyjemnością oglądali. Na koniec Pan Paweł Maranowski, jeden z członków zespołu badawczego Collegium Civitas, który w ramach projektu przeprowadził wstępne badanie wiedzy, umiejętności i kompetencji grup docelowych w zakresie bezpieczeństwa w sieci i reagowania na zagrożenia, opowiedział o wynikach tego badania. Raport dostępny jest na stronie projektu. Inaugurację zamknęła Barbara Krywoszejew, kierownik merytoryczny projektu “Cybernauci”, która opowiedziała o jego założeniach.

Bardzo dziękujemy młodzieży, nauczycielom i rodzicom za wzięciem udziału w warsztatach, a trenerom za ich poprowadzenie i wspólne rozwiązywanie problemów dotyczących bezpieczeństwa w sieci – mamy nadzieję, że to był dla wszystkich owocnie spędzony czas. Dziękujemy również za przybycie pozostałym gościom i uczestnictwo w tym ważnym dla nas dniu.

Chcecie wiedzieć więcej? Obejrzyjcie filmik:

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu Ministra Edukacji Narodowej.

Partner projektu: Collegium Civitas.

Patroni honorowi: Ministerstwo Cyfryzacji, Rzecznik Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji.

fot. Rafał Nowak, CC BY-SA 3.0 PL

Czytaj również

06.06.2016

Rekrutacja Trenerek i Trenerów zakończona

Gratulujemy przyszłym Trenerkom i Trenerom projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”. Wybór był trudny a kwalifikacje kandydatów bardzo wysokie. Wybraliśmy 40 osób z całej Polski, które…