Dobre praktyki

Bezpiecznie w sieci. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku

29.05.2017

Szkoła: Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Susku


Liczba uczestników: 1020
Charakterystyka uczestników :

 1. uczniowie szkół podstawowych (I-III i IV-VI)
 2. uczniowie szkół gimnazjalnych
 3. uczniowie szkół średnich
 4. rodzice uczniów Gimnazjum w Susku
 5. mieszkańcy Suska i okolic
 6. władze samorządowe: Poseł na Sejm RP, Dyrektorzy szkół, Starosta
 7. Sierpecki, Vice – burmistrz Miasta Sierpc, Dyrektor oddziału ZNP w Sierpcu, policjanci, pani psycholog, absolwenci szkoły jaklo prelegenci

Opis inicjatywy:

 1. Konferencja “Bezpiecznie w sieci“(300 os: nauczyciele, uczniowie, rodzice, zaproszeni goście, mieszkańcy powiatu). Przygotowano: mega puzzle, ściankę do robienia zdjęć, wystawę prac plastycznych. Wystąpił policjant oraz pani psycholog, opowiadając o bezpiecznym korzystaniu
  z sieci. Szkoły podstawowe z powiatu sierpeckiego wystąpiły z przedstawieniami teatralnymi “Bezpiecznie w sieci”,rozstrzygnięto też konkursy powiatowe na najlepszą prezentację multimedialną, stronę www lub bloga. Nagrody oraz catering ufundowali: Poseł na Sejm Pan Waldemar Olejniczak oraz Wójt Gminy Sierpc i Starosta sierpecki. Konferencję uświetnił występ fortepianowy ucznia Szkoły Muzycznej w Sierpcu
 2. Piknik szkolny dotyczący bezpieczeństwa w sieci, wraz z happeningiem, konkurencjami sportowymi, ogniskiem,wystąpieniem Informatyka, policjanta i psychologa szkolnego, połączony z konkursami powiatowymi:
  a) wiedzy o korzystaniu z internetu,
  b) plenerem malarskim,
  c) konkursem na prezentację multimedialną o zasadach bezpieczeństwa w sieci (180 osób).
 3. Turniej Wiedzy o bezpieczeństwie w sieci – międzyklasowe rozgrywki na sali sportowej dla wszystkich klas. Przedstawiciele klas walczyli o punkty w konkurencjach sportowych i wiedzy o cyberbezpieczeństwie przez kilka godzin rozgrywek. Pytanie były testowe, ale też ukryte w przestrzeni szkolnej ( np. pod wycieraczkami, u nauczycielki w torebce,w kieszeni dyrektora (110uczniów).
 4. Spotkania z rodzicami, na których przekazywaliśmy prezentację multimedialną o bezpieczeństwie w sieci, zapoznaliśmy z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu, zorganizowaliśmy poczęstunek, spotkanie z przedstawicielem fitness i kosmetyczką (117 osób)
 5. Lekcje prowadzone w innych szkołach (90 uczniów)
 6. Apel na korytarzu (113 uczniów)
 7. Lekcja (6klas)
 8. Wizyty w zakładach pracy: uczestnicy prowadzili wywiady dotyczące zabezpieczeń komputerów, jak zabezpieczają się przez atakami hakerskimi oraz czy mieli już kiedyś w przeszłości przykre doświadczenia z tym związane.

Zaangażowanie rodziców w inicjatywę:

 • pieczenie ciast,
 • pomoc w przygotowaniu materiały na konferencję i happening,
 • angażowali się we wszystkie spotkania

Efekty:

 • Integracja nauczycieli, uczniów, rodziców, społeczności lokalnych, niezwykła współpraca i jedność.
 • Ponadto ogromna promocja szkoły w środowisku lokalnym jako placówki, która zauważa i reaguje na najważniejsze zagrożenia obecnych czasów.

Materiały, które zostały wykorzystane :

Transparenty, plakaty, prawdziwy ubiór sędziego, prokuratora i adwokata do występu, nagrody rzeczowe w konkursach, ulotki, filmiki, prezentacje multimedialne, pytania na konkursy, balony ,skakanki, piłki, itp do Turnieju Wiedzy, scenariusze zajęć lekcji, chrust na ognisko, podkładki i materiały na plener malarski, dyplomy i podziękowania, ścianka do robienia selfie, wystawa prac, mega puzzle, wyposażenie nowoczesnej sali kinowej Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu .


Relacja i szczegóły inicjatywy:


Autorka:
Joanna Urbańska


Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ (kliknij)
Strona internetowa szkoły
: http://www.gimsusk.gmina.sierpc.pl/

Czytaj również