Gra edukacyjna w Szkole Podstawowej nr 1 w Zawoi

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Zawoi

Charakterystyka uczestników: uczniowie klas piątych w wieku 10 – 12 lat

Gra edukacyjna „CYBERMOC”
Zespół uczniów z klas gimnazjalnych zaplanował i przygotował grę edukacyjną  „STOP CYBERPRZEMOCY”. Odbiorcami działania byli uczniowie z klas V szkoły podstawowej.  Jest to gra edukacyjna z elementami szyfrowania i zastosowania kodów QR oraz odczytywania haseł związanych z cyberprzemocą i zagrożeniami w sieci.

Opis gry.

• W wybranych miejscach w budynku szkoły umieszczone są w widocznych miejscach kartki z kodami QR i zaszyfrowanymi wyrazami do hasła (w nich również zakodowana informacja o lokalizacji następnej kartki).
  • Uczniowie w zespołach 2 osobowych z kartą gry przemieszczają się od punktu do punktu zbierają wszystkie zaszyfrowane słowa.
  • Następnie za pomocą klucza szyfru, który załączony jest do ostatniej kartki z kodem QR odszyfrowują słowa z których układają hasło związane z cyberprzemocą i zagrożeniami w sieci.
  • Po prawidłowym rozwiązaniu hasła otrzymują ostatni kod QR z linkiem do strony, gdzie muszą obejrzeć filmik a następnie napisać o jakim zagrożeniu była mowa.
  • Zespoły startują co 1 min.
  • Na karcie zapisywany jest czas startu i zakończenia gry.
  • Karta gry musi być poprawnie wypełniona.
  • Wygrywa ten zespół, który wykona wszystkie zadania poprawnie i jak najszybciej.

Wybrani nauczyciele zostali poproszeni o pomoc w organizacji inicjatywy.

Zaangażowanie rodziców: Pozwolili dzieciom zabrać telefony do szkoły.

• Zwiększenie świadomości zagrożeń jakie mogą spotkać w sieci oraz prawidłowego reagowania.

• Kody QR z zaszyfrowanymi hasłami i linkami do filmików o zagrożeniach w sieci.
  • Karty gry do zaliczania i opisywania realizowanych zadań.

Hasła i linki do filmów.

Autor: Mariusz Zasadziński
Strona internetowa szkoły:  https://zscentrumzawoja.pl/

Pobierz opis w PDF: POBIERZ