Kultura szacunku w sieci w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Strzelęcinie

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Strzelęcinie

Charakterystyka uczestników: W działaniach brała udział grupa dzieci w wieku od 10 do 13 lat oraz ich rodzice.

1. Już po raz dziesiąty w strzeleckiej szkole obchodzono Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej akcji „Tworzymy kulturę szacunku w sieci” zwracało uwagę na rolę każdego użytkownika sieci, na poszanowanie innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów. Jest to temat trudny i wciąż mało respektowany zarówno przez dzieci, młodzież jak i dorosłych. Dlatego w szkole zagadnienia dotyczące tegorocznych obchodów zostały realizowane po powrocie z ferii zimowych i trwały ponad dwa tygodnie.
  2. W ramach zajęć komputerowych i informatyki w klasach IV-VII, poruszono problem cyberprzemocy, opracowywano zasady netykiety i savoir vivru w sieci.
  3. Przypominano jak tworzyć bezpieczne hasła.
  4. Tworzono plakaty, prezentacje multimedialne oraz filmy.
  5. W każdej z klas, wypracowano zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
  6. Dla podsumowania i utrwalenia tak ważnych i nie łatwych treści uczniowie przystąpili do konkursu wiedzy „Z komputerem za pan brat”. W każdej klasie wyłoniono 2 najlepszych uczniów.
  7. Były tez zadania dodatkowe: w kl. 4 plakat “Strażnik Internetu”, w kl. 5 plakat dotyczący zasad netykiety, kl. 6 miała do wykonania prezentację multimedialną a kl. 7 film instruktażowy dla młodszych kolegów. Wszystkie prace zarówno konkursowe jak i te wypracowane podczas zajęć zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu.
  8.  Do edukacji zaproszono również rodziców zachęcając do wzięcia udziału w krótkim szkoleniu on-line, którego link zamieszczona na FB. Rodzice otrzymali ulotki z informacjami jak rozpoznać zagrożenie i co zrobić.
  9. Podczas zajęć z wychowawcą przeprowadzono pogadanki wykorzystując filmy edukacyjne.
  10. Nauczyciele zachęcali do udziału w konkursach.

• Udział w szkoleniu on-line
  • Ulotki informacyjne

Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI miały na celu uświadomienie dzieciom, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem nie tylko użytecznym ale przede wszystkim bezpiecznym.

Autorka: Małgorzata Adamowska
Strona internetowa szkoły:  http://www.spstrzelce.erydan.net/