Bezpieczny Internet. Publiczna Szkoła Podstawowa w Starej Błotnicy

Publiczna Szkoła Podstawowa w Starej Błotnicy

Charakterystyka uczestników : Uczniowie klas I – VI i  Uczniowie gimnazjum

Ważnym elementem pracy naszej szkoły jest zapewnienie uczniom bezpieczeństawa również w sieci. Głównym celem działań profilaktycznych w zakresie cyberprzemocy jest zapobieganie powstawaniu tego rodzaju problemu. Aby profilaktyka była skuteczna obejmuje ona 3 grupy adresatów: uczniów, rodziców/opiekunów, nauczycieli/pracowników szkoły .Uczniowie poprzez różne działania poznali zasady bezpieczeństawa w sieci:

• Na lekcjach informatyki i godzinach z wychowawcą uczniowie poznawali zasady bezpiecznego korzystania z internetu.
  • Udział w warsztatach prowadzonych przez wyszkolonych trenerów z zakresu cyberbezpieczeństwa.
  • Udział w kampanii Urzędu Komunikacji Elektronicznej „
  • Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”,
  • Udział w konkursie szkolnym na najciekawszy plakat “Bezpieczny w sieci”.
  • Przygotowanie gazetki ściennej na temat cyberprzemocy.
  • Udział w diagnozie – ankieta dotycząca bezpieczeństwa w internecie.
  • Udział w szkoleniu prowadzonym przez policję.

• Rodzice uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez wyszkolonych trenerów z zakresu cyberbezpieczeństwa.
  • Nauczyciele informatyki przeprowadzili dla rodziców szkolenie na temat: “Bezpieczeństwo dzieci w sieci”.
  • Dla rodziców przygotowano ulotki na temat: “Bezpieczny Internet – przewodnik dla rodziców”.
  • Ważne informacje na temat cyberprzemocy dostępne są również na szkolnej stronie internetowej.

Największym efektem inicjatywy jest to, że zarówno uczniowie, rodzice jak i nauczyciele mają większą świadomość i wiedzę na temat zagrożeń wynikających z korzystania z internetu, a mianowicie:

• znają zagrożenia wynikające z korzystania z internetu i potrafią właściwie reagować na te zagrożenia,
  • wiedzą jak bezpiecznie korzystać z sieci,
  • uczniowie są odpowiedzialni w podejmowaniu decyzji,
  • w sytuacjach zagrażających zwracają się o pomoc do dorosłych,
  • rodzice wiedzą jak pomóc swoim dzieciom

Materiały, które zostały wykorzystane

Autorka: Agnieszka Strzelczyk
Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ( kliknij)
Strona szkoły: http://www.zsg-stara-blotnica.pl/

CC BY-SA 3.0

Dzień Emotikona. Gimnazjum Nr 4 w Cieszynie