Bezpieczni w sieci. Szkoła Podstawowa Nr 11 w Grudziądzu

• uczniowie klas I-VI SP
  • rodzice
  • nauczyciele

Działania promujące bezpieczne korzystanie z Internetu zostały zrealizowane w formie projektu szkolnego pt. ”Bezpieczni w sieci”. Zostały przydzielone zadania poszczególnym klasom i nauczycielom np.:

• przygotowanie gazetek informujących dla uczniów itp.
  • przygotowane zostały tematyczne gazetki, na których zamieszczono prawa i obowiązki korzystania z Internetu.
  • w ramach akcji przeprowadzone zostały zajęcia edukacyjne o bezpiecznym korzystaniu z Internetu (godzina wychowawcza, informatyka).
  • nauczyciele prowadzili pogadanki i pokazywali uczniom filmy ze strony www.sieciaki.pl oraz www.edukacja.fdn.pl podczas których omówiono min.- zasady etykiety i sposoby ustrzeżenia siebie i najbliższych przed internetowymi oszustami,
    – gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa
    – cyberprzemocy.
  • uczniowie i nauczyciele brali udział w kursach e-learningowych (www.edukacja.fdn.pl ).
  • przygotowane zostały procedury postępowania na podstawie ,,Szkolne standardy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online” – Fundacja Dzieci Niczyje.
  • dla rodziców została przygotowana na zebranie z rodzicami notatka informująca o zagrożeniach, aspektach prawnych i uzależnieniach od Internetu oraz zakładka na stronie internetowej.
  • klasy brały udział w konkursie „Hostklasa 2017” w którym to uczniowie uczestniczyli w licznych konkursach związanych z bezpieczeństwem w Internecie i konsekwencjami wynikającymi z jego użytkowania (konkurs na plakat, gazetka, prezentacja, konkurs wiedzy).
  • klasy I – III SP konkurs plastyczny pt. „Klasowy plakat-dobra rada”.
  • odbył się również apel przypominający zasady dobrego zachowania w Internecie oraz o ponoszeniu odpowiedzialności za swoje działania.
  • zaprezentowany został film nagrany przez uczniów oraz przedstawienie pt.”Czerwony Kapturek szuka księcia” a także inne filmiki.

Dla rodziców została przygotowana informacja o zagrożeniach, aspektach prawnych i uzależnieniach od Internetu przekazana na zebraniu oraz zakładka na stronie szkoły.

Uczniowie poznali lub przypomnieli sobie o podstawowych zasadach korzystania z sieci oraz o zagrożeniach czyhających w internecie. Dowiedzieli się również jak reagować i gdzie szukać pomocy w razie problemu.

Materiały, które zostały wykorzystane

Autorka:
Halina Stodolska

Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ (kliknij)

Strona internetowa szkoły: http://zso1.nazwa.pl/