Bezpiecznie w sieci. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku

Szkoła: Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Susku

Charakterystyka uczestników :

1. uczniowie szkół podstawowych (I-III i IV-VI)
  2. uczniowie szkół gimnazjalnych
  3. uczniowie szkół średnich
  4. rodzice uczniów Gimnazjum w Susku
  5. mieszkańcy Suska i okolic
  6. władze samorządowe: Poseł na Sejm RP, Dyrektorzy szkół, Starosta
  7. Sierpecki, Vice – burmistrz Miasta Sierpc, Dyrektor oddziału ZNP w Sierpcu, policjanci, pani psycholog, absolwenci szkoły jaklo prelegenci

1. Konferencja “Bezpiecznie w sieci“(300 os: nauczyciele, uczniowie, rodzice, zaproszeni goście, mieszkańcy powiatu). Przygotowano: mega puzzle, ściankę do robienia zdjęć, wystawę prac plastycznych. Wystąpił policjant oraz pani psycholog, opowiadając o bezpiecznym korzystaniu
    z sieci. Szkoły podstawowe z powiatu sierpeckiego wystąpiły z przedstawieniami teatralnymi “Bezpiecznie w sieci”,rozstrzygnięto też konkursy powiatowe na najlepszą prezentację multimedialną, stronę www lub bloga. Nagrody oraz catering ufundowali: Poseł na Sejm Pan Waldemar Olejniczak oraz Wójt Gminy Sierpc i Starosta sierpecki. Konferencję uświetnił występ fortepianowy ucznia Szkoły Muzycznej w Sierpcu
  2. Piknik szkolny dotyczący bezpieczeństwa w sieci, wraz z happeningiem, konkurencjami sportowymi, ogniskiem,wystąpieniem Informatyka, policjanta i psychologa szkolnego, połączony z konkursami powiatowymi:
    a) wiedzy o korzystaniu z internetu,
    b) plenerem malarskim,
    c) konkursem na prezentację multimedialną o zasadach bezpieczeństwa w sieci (180 osób).
  3. Turniej Wiedzy o bezpieczeństwie w sieci – międzyklasowe rozgrywki na sali sportowej dla wszystkich klas. Przedstawiciele klas walczyli o punkty w konkurencjach sportowych i wiedzy o cyberbezpieczeństwie przez kilka godzin rozgrywek. Pytanie były testowe, ale też ukryte w przestrzeni szkolnej ( np. pod wycieraczkami, u nauczycielki w torebce,w kieszeni dyrektora (110uczniów).
  4. Spotkania z rodzicami, na których przekazywaliśmy prezentację multimedialną o bezpieczeństwie w sieci, zapoznaliśmy z zasadami bezpiecznego korzystania z internetu, zorganizowaliśmy poczęstunek, spotkanie z przedstawicielem fitness i kosmetyczką (117 osób)
  5. Lekcje prowadzone w innych szkołach (90 uczniów)
  6. Apel na korytarzu (113 uczniów)
  7. Lekcja (6klas)
  8. Wizyty w zakładach pracy: uczestnicy prowadzili wywiady dotyczące zabezpieczeń komputerów, jak zabezpieczają się przez atakami hakerskimi oraz czy mieli już kiedyś w przeszłości przykre doświadczenia z tym związane.

• pieczenie ciast,
  • pomoc w przygotowaniu materiały na konferencję i happening,
  • angażowali się we wszystkie spotkania

• Integracja nauczycieli, uczniów, rodziców, społeczności lokalnych, niezwykła współpraca i jedność.
  • Ponadto ogromna promocja szkoły w środowisku lokalnym jako placówki, która zauważa i reaguje na najważniejsze zagrożenia obecnych czasów.

Materiały, które zostały wykorzystane :

Transparenty, plakaty, prawdziwy ubiór sędziego, prokuratora i adwokata do występu, nagrody rzeczowe w konkursach, ulotki, filmiki, prezentacje multimedialne, pytania na konkursy, balony ,skakanki, piłki, itp do Turnieju Wiedzy, scenariusze zajęć lekcji, chrust na ognisko, podkładki i materiały na plener malarski, dyplomy i podziękowania, ścianka do robienia selfie, wystawa prac, mega puzzle, wyposażenie nowoczesnej sali kinowej Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu .

Autorka:
Joanna Urbańska

Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ (kliknij)
Strona internetowa szkoły
: http://www.gimsusk.gmina.sierpc.pl/