Dobre praktyki

Mistrzowie kodowania w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie

25.05.2018

Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie

Liczba uczestników:  200
Charakterystyka uczestników:
W skład ZSM w Krośnie wchodzą uczniowie sześcioletniej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia (szkoła podstawowa) oraz sześcioletniej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia (gimnazjum i liceum).


Opis inicjatywy:
W lutym br. W Zespole szkół Muzycznych w Krośnie zostały przeprowadzone obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, w których wzięli w nich udział wszyscy uczniowie szkoły, niemal 200 osób Inicjatorem DBI był Samorząd Uczniowski ze swoim opiekunem p.Kingą Przystasz. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się nauczyciele szkoły, a także rada rodziców. Zajęcia bezpiecznego Internetu realizowane są w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie nie tylko z okazji DBI, ale na bieżąco, szczególnie w ramach zajęć komputerowych i informatyki, do czego zainspirowały nas zajęcia w ramach programu „Cybernauci” jesienią w 2016 r. Inicjatorką, a jednocześnie prowadzącą te zajęcia jest p.Agata Sawicka.

1. W II sem. 2017/18 dla najmłodszych uczniów z klas I, II i III OSM I st. poza zajęciami prowadzonymi przez nauczyciela, starsi koledzy z klasy V zorganizowali warsztaty na temat bezpieczeństwie w sieci. Na zakończenie każdego spotkania odbyły się quizy i konkursy wiedzy o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczestnicy warsztatów zostali nagrodzeni dyplomami „Mistrzów bezpiecznego Internetu”.
2. Nie można jednak poprzestać tylko na tym. Wg mnie należy wciąż przypominać o zasadach bezpieczeństwa w Internecie. Podczas realizacji tego projektu w swojej szkole, poza własnymi scenariuszami, warto wykorzystać materiały edukacyjne oferowane przez „Cybernautów”.
3. W Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie świetnie sprawdzili się Adrian, Mariola, Kajtek i Staszek – bohaterowie komiksu, a quiz dla rodziców cieszył się dużą popularnością.


Zaangażowanie rodziców:
Wszyscy biorący udział w DBI zostali podzieleni na grupy wg wieku, a do każdej z grup zostali dokooptowani rodzice wskazani przez radę rodziców.
Ponadto rodzice wzięli udział w quizie przygotowanym przez Cybernautów.


Efekty:

  • Uczniowie z naszej szkoły bardzo chętnie biorą udział we wszystkich inicjatywach tego typu. Ich wiedza, a przede wszystkim świadomość dotycząca bezpiecznych zachowań w sieci jest coraz większa.
  • Daje się zauważyć, że treści dotyczące bezpieczeństwa przekazywane w formie komiksów, kreskówek, warsztatów, konkursów czy ciekawych pogadanek łatwiej zapadają w pamięć, co widać było m.in. podczas realizacji projektu plastycznego – czego efektem były bardzo ciekawe prace uczniów klas IV – VI OSM I st.

Prace te obecnie wiszą w pracowni komputerowej i co najważniejsze, nie stanowią one wyłącznie dekoracji: najmłodsi uczniowie doskonale zauważyli o czym te projekty traktują, zapamiętali to i często przywołują mówiąc „a to przecież jest napisane/narysowane na tym plakacie”.


Materiały, które zostały wykorzystane:


Relacja i szczegóły inicjatywy:
Relację z tego wydarzenia opublikowaliśmy na szkolnej stronie www:


Autorka: Agata Sawicka
Strona internetowa szkoły: http://zsmkrosno.pl/
Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ

Czytaj również

25.05.2018

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2 Koszalin

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr 2 Koszalin Liczba uczestników: 90 Charakterystyka uczestników:  20 nauczycieli, 23 rodziców i 47 uczniów Opis inicjatywy: Inicjatywa stworzona w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu . kcja przeprowadzona…