Tydzień Cybernautów! Szkoła Podstawowa w Węgierskiej Górce

• uczniowie klas IV – VI – 135 osób
  • nauczyciele – 16 osób
  • rodzice – ok 150 osób

Tydzień Cybernautów – bądź bezpieczny w sieci! Działania szkoły:

• Uczniowie klas IV, V i VI na zajęciach komputerowych przygotowywali plakaty (grafika komputerowa) i prezentacje o zagrożeniach w sieci,
  • Uczniowie klas VI na lekcjach plastyki wykonali prace związane
    z bezpieczeństwem w sieci,
  • Nauczyciel informatyki przygotował prezentację multimedialną
    o cyberprzemocy, w której wykorzystano prace uczniów,
  • Przekazano rodzicom ulotkę informacyjną o cyberprzemocy,
  • W ogólnodostępnym holu przygotowano gazetkę o bezpieczeństwie
    w sieci z informacjami dla dzieci i rodziców.Wszystkie wymienione działania i ich efekty zostały zaprezentowane i wykorzystane w ramach Tygodnia Cybernautów:
  • Wychowawcy przeprowadzili lekcje wychowawcze w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną i materiały ze strony www.cybernauci.edu.pl,
  • Klasy I-III zostały zaproszone na multimedialne warsztatowe zajęcia
    o bezpieczeństwie w sieci,
  • Zaprezentowaliśmy w holu głównym prace plastyczne o bezpieczeństwie
    w sieci,
  • Na przerwach w holu głównym wyświetlano przygotowane przez uczniów plakaty i prezentacje o zagrożeniach w sieci,
  • Wszystkim rozdano ulotkę informacyjną związaną z bezpieczeństwem w sieci i informacjami jak i gdzie szukać pomocy w przypadku trudnych sytuacji.

• obejrzenie wystawy prac zrealizowanych przez uczniów, które zostały zawieszone w holu głównym szkoły,
  • zapoznanie się z treścią gazetki
  • dystrybucja ulotki informacyjnej o cyberprzemocy,
  • umieszczenie informacji w postaci materiałów edukacyjnych z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz publikowanie tam sprawozdających artykułów

Udział w projekcie dał uczestnikom wiedzę potrzebną do podniesienia poziomu bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci . Umożliwił dużej grupie uczniów wyrażenie w formie ekspresji artystycznej przemyśleń i emocji związanych z tematem bezpieczeństwa w sieci.

Podjęte inicjatywy utrwaliły i ugruntowały wiedzę nabytą podczas udziału w projekcie i we wcześniejszych inicjatywach (np. Szkoła z klasą 2.0). Inicjatywa Tygodnia Cybernautów przypomniała naszym uczniom, że bezpieczeństwo (również to w sieci) to rzecz ważna – potrzeba, której zaspokojenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka.

Autorka: Agnieszka Smolicka – pedagog szkolny

Pobierz opis inicjatywy w PDFPOBIERZ (kliknij)

Strona internetowa szkoły: http://szkolawg.2ap.pl/