Starsi uczniowie uczyli młodszych bezpieczeństwa w Internecie – Szkoła Podstawowa w Lubieszewie

Szkoła Podstawowa w Lubieszewie

Charakterystyka uczestników: klasy II-VII

Cała inicjatywa rozpoczęła się od przeprowadzenia lekcji wychowawczych oraz lekcji informatyki dotyczących zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, zasady netykiety i sposobów ustrzeżenia siebie i najbliższych przed internetowymi oszustami oraz zapewnieniem ochrony swojemu komputerowi.

Zaangażowani zostali uczniowie klas od IV do VII:
– zostali oni zapoznani z tekstami z Internetu, które zawierały fikcyjne informacje, dzięki takim ćwiczeniom uczniowie dowiedzieli się jak odróżnić prawdę od fałszu i jak odczytywać wirtualne informacje oraz co zrobić, gdy nie ma pewności co do ich pochodzenia,
– wykonali oni plakaty informacyjne dla młodszych uczniów naszej szkoły dotyczące bezpieczeństwa w Internecie,
– uczniowie klas VI i VII (klasa V jako publiczność) wzięli udział w debacie dotyczącej Internetu i portali społecznościowych (szanse i niebezpieczeństwo),
– uczniowie kl.VII przygotowali scenki w formie happeningu oraz prezentacje związane z bezpieczeństwem w sieci, które zaprezentowali uczniom klas II, III i IV.

Zaangażowanie rodziców:
Rodzice brali udział w warsztatach oraz pomagali w przygotowaniu plakatów.

Efekty inicjatywy:
Uświadomienie sobie zagrożeń związanych z szerokim dostępem do Internetu oraz kształtowanie świadomości bezpiecznego poruszania się po sieci Internet, a także gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. W szkole są plakaty informacyjne wykonane przez uczniów i rodziców, które mogą być pomocne w innych latach.

Wykorzystane materiały:
Podczas zajęć dotyczących bezpieczeństwa w Internecie i cyberprzemocy – wykorzystano głównie strony internetowe:
www.sieciaki.pl/
www.saferinternet.pl
www.dzieckowsieci.pl

Szczegóły inicjatywy i relacja:

Autorka: Katarzyna Zalewska

Strona szkoły: http://www.splubieszewo.edu.pl/index.php/news

Pobierz opis relacji w PDF: POBIERZ

Szkoła Podstawowa nr 6 w Krośnie

Szkoła Podstawowa nr 6 w Krośnie Liczba uczestników: 120 Opis inicjatywy: → Zorganizowanie prelekcji z udziałem specjalistów z Poradni Pedagogiczno - Psychologicznej, psychologiem szkolnym, specjalistą ds. cyberprzemocy z KMP. →…