Materiały edukacyjne

Nauczyciele

Szkoła ponadgimnazjalna

 • Nadzór w sieci
  W świecie wirtualnym nie jesteśmy anonimowi: świadomie lub nie pozostawimy informacje, które mogą być wykorzystywane również przeciwko nam. Uczestnicy i uczestniczki podczas lekcji będą mogli zobaczyć, do jakich celów może być użyta ich indywidulana aktywność w internecie oraz jak można chronić swoje dane.
 • Warstwowy model internetu
  Przed uczestniczkami i uczestnikami przygoda z warstwowym modelem internetu. Przejdą przez wszystkie warstwy, rozgryzając rządzące nimi protokoły i dowiedzą się tym samym, czym jest kapsułkowanie. Droga, w którą wyruszą, prowadzić będzie od szczytu warstwowej budowli na sam dół, gdzie drzwi internetu stoją otworem dla każdej, nawet najdłuższej wiadomości mailowej.
 • Gdy ktoś wykorzysta moją nieuwazność
  Uczestniczki i uczestnicy będą mieli okazję w nowy sposób spojrzeć na cyfrowy wizerunek, który budujemy lub chcielibyśmy zbudować w sieci. Okiem krytyka przyjrzą się przykładom rozmaitych publikacji, których autorzy nie zachowali należytej ostrożności, zanim zdecydowali się umieścić w sieci informacje czy swoje zdjęcia. Zastanowią się, jakie mogłyby ich czekać przykre konsekwencje i dowiedzą się, co można zrobić, gdy już ktoś znajdzie się w takiej trudnej sytuacji.
 • Bankowość elektroniczna
  Coraz więcej osób, posiadając konto w banku, nie wyobraża sobie braku dostępu do niego przez internet. Codziennością jest dla nas korzystanie z bankomatów czy płatności kartą. Podczas lekcji uczestnicy i uczestniczki poznają wady i zalety korzystania z bankowości elektronicznej, dowiedzą się, jak bezpiecznie z niej korzystać i jak uchronić się przed próbami wyłudzania danych.