Najnowsze informacje o projekcie

Cybernauci – na koniec roku

29.12.2017

Dziękujemy za współpracę wszystkim uczniom i uczennicom, nauczycielom i nauczycielkom, wszystkim rodzicom i opiekunom, a przede wszystkim naszym Emisariuszom Bezpiecznego Internetu. Cieszymy się, że wspólnie dbamy o bezpieczeństwo w sieci!Już dwa lata w ramach projektu “Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowana bezpiecznych zachowań w sieci” w samym roku 2017 odwiedziliśmy ponad 700 szkół przeszkoliliśmy ponad 14 tysięcy nauczycieli i nauczycielek, ponad 45 tysięcy uczniów i uczennic oraz 17 tysięcy rodziców i opiekunów w całej Polsce!

Od stycznia do końca grudnia 2017 r. poruszaliśmy tematy związane z zasadami bezpieczeństwa w sieci, rozpoznawania zagrożeń i reagowania na nie, kształtowaniem wizerunku w sieci, wykorzystywaniem internetu w różnych celach, jak np. nauki, zabawy, utrzymywania kontaktów z innymi osobami czy rozwijania kreatywności.

II Konkurs Cybernautów
Dzięki Konkursowi Cybernautów możemy poznać efekty przeprowadzonych warsztatów. Każda szkoła, która zgłosiła się do konkursu, zorganizowała działania, mające na celu promocję postawy bezpiecznego korzystania z sieci i nowych technologii, angażując przy tym całą społeczność szkolną. O konkursie czytaj tutaj.

Dzięki działaniom konkursowym:

  • uczniowie utrwalili zdobytą wiedzę z zakresu cybebezpieczeństwa i korzystania z TIK
  • rodzice wiedzą jak rozmawiać z dziećmi na temat wspólnych zasad korzystania z internetu i nowych technologii oraz w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo w sieci,
  • nauczyciele wiedzą jak w wartościowy sposób wykorzystywać zasoby, które daje uczestnictwo w wirtualnym świecie.

Baza Dobrych Praktyk

“Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tym projekcie. Jest to dla naszej szkoły nowe doświadczenie i ogromna przyjemność. Rady i inspiracje, które czerpiemy z Waszych Dobrych Praktyk są bezcenne.” – Marta Woźniak Wicedyrektor ZSU w Rabce.

Dobre Praktyki to przestrzeń, w której publikujemy opisy szkolnych inicjatyw z zakresu bezpieczeństwa w sieci i reagowania na zagrożenia, zrealizowanych w ramach Konkursu Cybernautów. Mogą one służyć jako inspiracja do organizowania kolejnych działań na rzecz promocji cyberbezpieczeństwa wśród całych społeczności szkolnych. Zapraszamy do korzystania z bazy Dobrych Praktyk

Materiały edukacyjne
Przygotowaliśmy bezpłatne materiały z myślą o wszystkich grupach społeczności szkolnej– komiksy dla dzieci i młodzieży, test wiedzy dla rodziców i opiekunów oraz scenariusze zajęć dla nauczycieli. Mamy nadzieję, że będziecie wykorzystywać je w swoich szkołach i domach. Dowiedz się więcej.

Katalog materiałów edukacyjnych
to narzędzie przeznaczone dla wszystkich poszukujących materiałów edukacyjnych dotyczących tematyki bezpieczeństwa w Internecie
i korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Katalog pozwala na proste wyszukiwanie materiałów zgodnie z opisanymi metadanymi, obejmującymi m. in. adresatów materiałów, zakres tematyczny czy licencje. Zapraszamy do korzystania z katalogu i samodzielnego dodawanie kolejnych materiałów.

Zachęcamy również do zapoznania się z “Raportem ewaluacyjnym” podsumowującym wyniki kolejnego badania ewaluacyjnego nasze działania w szkołach.

Czytaj również

20.12.2017

Wsieci.tv – FDDS, Safer Internet

Projekt "W Sieci" to wspólne przedsięwzięcie edukacyjne Fundacji Dzieci Niczyje oraz firmy Microsoft adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego głównym elementem jest talk show prowadzony przez Ewę Farną,…
23.01.2018

6 lutego: Dzień Bezpiecznego Internetu

W tym roku motywem przewodnim Dnia Bezpiecznego Internetu jest tworzenie kultury szacunku w sieci. Celem DBI jest promowanie bezpiecznego korzystania z zasobów internetu przez dzieci, młodzież i dorosłych. Organizatorzy zachęcają…