Dobre praktyki

Co może wirus? Szkoła Podstawowa Nr 9 w Tarnowskich Górach

12.05.2017
Szkoła: Szkoła Podstawowa Nr 9 w Tarnowskich Górach

Liczba uczestników:    500
Charakterystyka uczestników :

  • wszyscy uczniowie klas IV-VI
  • część uczniów klas I-III
  • łącznie szacunkowo ok. 300 uczniów, 170 rodziców i 30 nauczycieli

Opis inicjatywy:

  1. Plakaty: Klasa VI b wraz ze swoją wychowawczynią Bronisławą Oparą rozważała „Plusy i minusy INTERNETU”. Uczniowie wykorzystując własne smartfony, szkolny laptop z dostępem do sieci internetowej oraz projektor, wykonali w grupach plakaty informacyjno – edukacyjne na ww. temat.
  2.  Telefony na lekcji: Pani Lidia Brol, nauczycielka matematyki, podczas zajęć zachęcała uczniów do korzystania w obliczeniach z kalkulatorów w telefonach komórkowych, tabletach czy na szkolnym komputerze. Wyjaśniała do czego służą poszczególne funkcje kalkulatorów i jak z nich korzystać.
  3. Co może wirus? Mapa myśli: Pan Tomasz Mikołajczyk podczas zajęć z informatyki próbował ustalić wraz z uczniami:  Co może wirus i dlaczego warto go unikać? Uczniowie poznawali podczas zajęć antywirusy, ich możliwości oraz zasady skutecznej ochrony przed wirusami. Następnie stworzyli mapę myśli dotyczącą działań wirusa, a na koniec zwizualizowali swoje wyobrażenia o wirusach w programie graficznym.
  4. Robimy roboty: W klasie III b, uczniowie Pani Magdaleny Wieczorek wykonywali małe roboty które później fotografowali za pomocą swoich telefonów komórkowych.
  5. Działania biblioteki szkolnej: szkolna BIBLIOTEKA również włączyła się z popularyzację nowoczesnych technologii. Pani Joanna Kanclerz przygotowała wystawę dotyczącą publikacji związanych z IT. Uczniowie starszych klas mogli zobaczyć, jak wielką pomocą jest komputer w usystematyzowaniu zbiorów biblioteki.

Cel działań akcji:

  • Propagowanie bezpiecznego korzystania z  IT przez uczniów, rodziców i nauczycieli.
  • Popularyzowanie programowania jako formy rozrywki, która rozwija logiczne myślenie.
  • Ukazanie dzieciom, że sieć to nie tylko gry.

Zaangażowanie rodziców w inicjatywę:

Podczas zebrań z rodzicami zrealizowano pogadanki na temat kontroli rodzicielskiej (w szczególności na smartfonach) i systemu rankingowego PEGI (szczególnie istotne było to w okresie przedświątecznym, kiedy rodzice kupują dzieciom prezenty)


Efekty:

  • większa świadomość zagrożeń związanych z siecią,
  • poznanie zestawu realnych narzędzi pomocnych w chronieniu swojej prywatności i bezpieczeństwa,
  • rozwój umiejętności, które pozwalają poradzić sobie z codziennymi problemami (jak rozpoznanie phishingu, próby wyłudzenia danych poprzez maila, racjonalny wybór gry adekwatnej do wieku)

Materiały, które zostały wykorzystane:


Relacja i szczegóły inicjatywy:

Zdjęcia i filmy: https://drive.google.com/drive/folders/0B4JBKLQWEdcEdUFlNEFac29YMkk?usp=sharing

Autor: Tomasz Mikołajczyk


Pobierz opis inicjatywy w PDF: POBIERZ (kliknij)

Strona internetowa szkoły: https://sp9tg.edupage.org/

Czytaj również